Много пътници скоро ще трябва да се регистрират за онлайн разрешение, преди да влязат в Обединеното кралство или страни от ЕС.
Милиони пътници, планиращи пътуване до Обединеното кралство, скоро ще трябва да се регистрират за онлайн разрешение преди кацане – дори ако просто преминават транзитно по пътя към крайната си дестинация.
От 8 януари 2025 г. посетителите от Съединените щати, Канада, Австралия и други неевропейски нации, които в момента не се нуждаят от виза за кратък престой в Обединеното кралство, ще трябва да получат електронно разрешение за пътуване (ETA), за да влязат в страната.
За да получат ETA, пътниците трябва да попълнят онлайн формуляр и да платят такса от £10. Кандидатите трябва да бъдат уведомени дали разрешението им е одобрено след няколко часа, но в някои случаи решението може да отнеме до три работни дни. Разрешението е валидно за многократно влизане в Обединеното кралство за престой до шест месеца и е валидно за период от две години или до изтичане на паспорта на пътника – което от двете обстоятелства настъпи първо.
Новото разрешение обаче не е насочено само към неевропейци
От 2 април 2025 г. гражданите на ЕС също ще трябва да получат ETA преди да влязат в Обединеното кралство. (Гражданите на Обединеното кралство, Ирландия и тези с валидни визи за Обединеното кралство ще бъдат освободени.)
Според Министерството на вътрешните работи на правителството на Обединеното кралство, разширяването на схемата ETA (която преди се прилагаше само за граждани на седем близкоизточни нации) има за цел да създаде по-рационализирана система за влизане чрез потвърждаване на допустимостта на пътника да влезе в Обединеното кралство, преди да напусне страната си на произход. Когато се качвате на самолет за Обединеното кралство, агентите на изхода за самолета ще проверят вашия ETA статус чрез цифрова връзка към вашия паспорт, като по този начин намалят времето и объркването при преминаване на границата. Министерството на вътрешните работи също така казва, че биографичните, биометричните данни и данните за контакт, събрани по време на процеса на кандидатстване, също ще помогнат за повишаване на сигурността чрез по-добро проследяване на движенията на пътниците.
„Това разширяване на ETA е значителна стъпка напред в осигуряването на граничен контрол, който е ефикасен и подходящ за цифровата ера“, каза в изявление Seema Malhotra, министър на миграцията и гражданството на Обединеното кралство. „Чрез скрининг с леко докосване, преди хората да влязат в Обединеното кралство, ние ще запазим нашата страна в безопасност, като същевременно гарантираме на посетителите безпроблемно пътуване.“
Нови правила и за влизане в ЕС от 2025 г.
Разширяването на ETA в Обединеното кралство е само един пример за няколко нови програми за електронно влизане, които се въвеждат по света. От пролетта на 2025 г. ЕС ще изисква ново разрешение за пътуване за освободени от виза чужденци от 60 държави (включително Обединеното кралство, САЩ, Канада и Австралия), преди да им бъде разрешено да влязат в 30 държави от ЕС. Подобно на ETA, тази нова програма, наречена Европейска система за информация и разрешение за пътувания (ETIAS), изисква краткосрочните пътуващи да кандидатстват онлайн, да платят малка такса (7 евро – приблизително и след това да изчакат до 96 часа за одобрение на заявленията.
ЕС също е готов да стартира отделна инициатива за цифрово наблюдение, наречена Система за влизане/излизане (EES), която използва сканиране на лица и пръстови отпечатъци вместо паспорти за идентифициране на граждани на държави извън ЕС. За разлика от ETIAS, тази нова мярка за сигурност (която трябваше да бъде въведена през ноември 2024 г., но беше отложена до някъде през 2025 г.) не изисква от пътниците да кандидатстват за каквото и да било, преди да започнат пътуването си. Вместо това пътниците ще бъдат регистрирани при влизане в която и да е от 29-те държави от ЕС, използващи системата.
Според уебсайта на ЕС за информация за пътуване, целта на EES е да модернизира граничните пунктове и да ускори дългите опашки за имиграция, които се увеличиха с търсенето на пътувания след пандемията. Подобно на други цифрови системи за влизане, които се прилагат от години по целия свят – като например в САЩ, Канада и Австралия – новата система за влизане също е насочена към борба с измамите със самоличност и броя на хората, пресрочили престоя си в ЕС.